Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie najściślej współpracują z hierarchią kościelną. Jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna skierowana na pełne poznanie prawd wiary, ich zrozumienia i realizowania w codziennym życiu. Tym celem jest również stworzenie nowego sposobu myślenia – dojrzałego i świadomego katolicyzmu. Ważnym zadaniem członków Akcji Katolickiej jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary, jak również oddziaływanie na bliskie im środowisko, w szczególności związane z miejscem pracy i zamieszkania. Jest to działalność ewangelizacyjna i formacyjna.

Akcja Katolicka została powołana przez papieża Piusa XI w roku 1928. W Polsce przedwojennej Akcja Katolicka powstała w roku 1930. W ciągu niespełna 10 lat swej działalności stała się silnym ruchem skupiającym zarówno elity inteligencji katolickiej, jak i licznych przedstawicieli środowisk rzemieślniczych i chłopskich. Tuż przed wybuchem II wojny Akcja Katolicka liczyła około 750 tys. członków, a samo stowarzyszenie zajęło znaczące miejsce w życiu społecznym ówczesnej Polski. Patronem Akcji Katolickiej w Polsce wybrany został św. Wojciech, jako święto patronalne wyznaczono uroczystość Chrystusa Króla.

W przedwojennej Krynicy-Zdroju również działał oddział AK przy dzisiejszej parafii zdrojowej. Prezesem AK był Józef Arecki, społecznik i wielce zasłużona postać.

 

Akcja Katolicka w Polsce została reaktywowana w dniu 2 maja 1996 r. Bezpośrednią inspiracją do jej reaktywowania było przemówienie Ojciec Święty Jan Paweł II do biskupów polskich podczas ich wizyty ad limina Apostolorum w styczniu 1993 r. Papież powiedział wówczas, że Akcja Katolicka zajmuje szczególne miejsce wśród różnych stowarzyszeń i ruchów katolickich i trzeba by, aby na nowo odżyła.  

W kwietniu 1997 r. ks. proboszcz Eugeniusz Szymczak zorganizował spotkanie parafian z ks. dr. Janem Siedlarzem, który przedstawił rys historyczny oraz założenia reaktywowanej Akcji Katolickiej w Diecezji Tarnowskiej.

Kilkanaście osób złożyło deklaracje przystąpienia do Stowarzyszenia.

 

W dniu 24 października 1997 r. na plebani odbyło się pierwsze spotkanie członków Akcji Katolickiej w naszej parafii. Ks. Proboszcz wręczył akty nominacyjne przyjęcia w poczet członków AK. Dokonano wyboru zarządu oraz przyjęto kierunki działania:

  1. pomoc ludziom starszym i chorym,
  2. praca z dziećmi i młodzieżą,
  3. propagowanie prasy katolickiej.

 

Już w listopadzie rozpoczęto przygotowania do organizacji Opłatka dla Rencistów i Emerytów. Rozpoczęto poszukiwania sponsorów oraz sporządzono listę osób starszych i samotnych z parafii, którym potem dostarczono zaproszenie.

 

Pierwsze spotkanie opłatkowe odbyło się 10 stycznia 1998 r. I wzięło w nim udział ok. 70 osób. Od tego czasu było to sztandarowe zadanie. Spotkanie trwało ok. 4 godz., czytanie Słowa Bożego, dzielenie opłatkiem, obiad, śpiewanie kolęd, program artystyczny. Jeśli ktoś nie mógł przyjść na spotkanie zawoziliśmy takiej osobie do domu ciasto z pozdrowieniami i życzeniami, z poczęstunkiem i życzeniami bywaliśmy u  chorych w szpitalu, który jest na terenie naszej parafii.    

 

W dniu 23 kwietnia 1998 r. biskup tarnowski Wiktor Skworc erygował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy.

W dniu 13 lipca 1998 r. wspólnie z SRK wystosowano pismo do Ministra Sprawiedliwości przeciwko legalizacji pornografii. Wcześniej oba stowarzyszenia zebrały łącznie 518 podpisów pod pismem.

W dniu 8 września 1998 r. Piotr Szyszka został mianowany przez ks. biskupa Wiktora Skworca prezesem oddziału AK przy parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju.

 

W roku 1998 oddział tworzyli:

Zarząd:

  1. Piotr Szyszka prezes
  2. Grażyna Dudek wiceprezes
  3. Władysława Wnęk wiceprezes
  4. Leokadia Bober skarbnik         
  5. Krystyna Leżuch sekretarz
  6. Zofia Kostrzewa członek
  7. Jan Skalniak członek

Pozostali członkowie Oddziału:

  1. Elżbieta Barciok
  2. Jan Bober
  3. Lucyna Gwiżdż
  4. Ewa Augustyńska
  5. Grażyna Lubańska
  6. Wanda Roman
  7. Irena Rusin
  8. Wacław Szarek
  9. Elżbieta Adamik

 

W roku 2023 Oddział AK przeżywał 25 rocznicę działalności. W ciągu minionych lat angażowaliśmy się na różnych płaszczyznach życia parafialnego i społecznego:

 

1999 r.

9 stycznia        II opłatek dla seniorów

Marzec            wspólnie z Caritas zorganizowanie zbiórki darów jako jałmużnę w okresie Wielkiego Postu w sklepach na terenie parafii dla potrzebujących na święta wielkanocne

2 kwietnia       Wielki Piątek – zorganizowanie pielgrzymki parafialnej do Kalwarii Zebrzydowskiej

6 maja             prowadzenie nabożeństwa Różańcowego w tarnowskim radiu RDN

Maj                 zbiórka ofiar na terenie parafii dla ks. prymicjanta Roberta Głuchowskiego

Czerwiec         przygotowanie ołtarza na Boże Ciało

Listopad          udział delegacji oddziału w święcie AK w dniu Chrystusa Króla w Tarnowie

Grudzień         wspólnie z oddziałem Caritas organizacja zbiórki darów do koszów wystawionych w sklepach dla ubogich rodzin

 

2000 r.

15 stycznia      III opłatek dla seniorów

styczeń            udział prezesa w corocznym diecezjalnym spotkaniu prezesów oddziałów

21 kwietnia     Wielki Piątek – zorganizowanie pielgrzymki parafialnej do Kalwarii Zebrzydowskiej

Czerwiec         – przygotowanie ołtarza na Boże Ciało

– organizacja i sfinansowanie pielgrzymki do Dębowca dla osób ubogich i starszych

Wrzesień         zorganizowanie pielgrzymki rodzin na Jasna Górę

Listopad          udział delegacji oddziału w święcie AK w dniu Chrystusa Króla w Tarnowie – złożenie ofiary od członków oddziału na sztandar Diecezjalnego Instytutu AK – poświęcenie sztandaru podczas uroczystości przez Biskupa Wiktora Skworca.

Grudzień         wspólnie z oddziałem Caritas organizacja zbiórki darów do koszów wystawionych w sklepach dla ubogich rodzin

 

2001 r.

13 stycznia      IV spotkanie opłatkowe dla seniorów

Styczeń            udział prezesa w corocznym diecezjalnym spotkaniu prezesów oddziałów

13 kwietnia     Wielki Piątek – zorganizowanie pielgrzymki parafialnej do Kalwarii Zebrzydowskiej

15 kwietnia     Wielkanoc – ukazał się pierwszy numer Biuletynu Parafialnego – 500 egz.

AK rozpoczęła wydawanie biuletynu parafialnego. Redaktorem naczelnym został Piotr Szyszka. Gazeta ma się ukazywać dwa razy w roku na Wielkanoc i na Boże Narodzenie. Oprócz Słowa Bożego, artykułów, informacji z życia parafii i miasta, gazeta ma za zadanie propagować budowę nowego kościoła przy ul. Czarny Potok w Krynicy. Do współpracy poproszono członków SRK Barbarę Gomółka i Lucynę Kostrzewa oraz Edwarda Szyszkę, który przygotowuje skład gazety do druku.

Czerwiec         Boże Ciało – przygotowanie ołtarza

2 sierpnia        delegacja oddziału poprowadziła Nabożeństwo Różańcowe w radiu RDN w Tarnowie

Wrzesień         organizacja i finansowanie pielgrzymki abstynenckiej do Szczepanowa

13 września     wybory nowego zarządu na kolejną 3-letnia kadencję

Zarząd:

Piotr Szyszka                 prezes

Lucyna Gwiżdż              wiceprezes

Władysława Wnęk        wiceprezes

Leokadia Bober             skarbnik

Krystyna Leżuch            sekretarz

Zofia Kostrzewa                        członek

Jan Skalniak                   członek

13 października          wyjazd delegacji do Tarnowa na uroczystości zakończenia peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji

25 listopada    udział delegacji w obchodach święta AK w uroczystość Chrystusa Króla w Katedrze Tarnowskiej

2 grudnia        Boże Narodzenie – wydaliśmy i sfinansowaliśmy 2 numer Biuletynu Parafialnego, ofiary składane przez parafian nie pokryły kosztów druku.

 

2002 r.                                                Oddział liczy 16 osób.

12 styczeń       V spotkanie opłatkowe dla seniorów

29 marca         Wielki Piątek – pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

Wielkanoc       wydaliśmy 3 numer Biuletynu Parafialnego

Czerwiec         Boże Ciało – przygotowanie ołtarza

19 czerwiec     Zorganizowaliśmy parafialną pielgrzymkę na Jasna Górę aby wziąć udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Udział wzięło 50 osób z parafii.

11 lipca           udział i pomoc w organizacji uroczystości poświęcenia placu pod budowę nowego kościoła przy ul. Czarny Potok, którego dokonał biskup tarnowski Wiktor Skworc

Wrzesień         do AK przystąpiła Ewa Gucwa i Władysław Augustyński

Październik      członek AK, lek. Elżbieta Barciok, która otrzymała poparcie Oddziału AK, została wybrana radną miejską uzyskując największą liczbę głosów na terenie Gminy Krynica-Zdrój

Październik      prowadzenie w kościele parafialnym nabożeństwa różańcowego

24 listopada    delegacja naszego oddziału wzięła udział w diecezjalnych obchodach patronalnego święta AK w uroczystość Chrystusa Króla w Tarnowie

grudzień          ukazał się 4 numer Biuletynu Parafialnego

 

2003

11 stycznia      VI spotkanie opłatkowe dla seniorów

25 stycznia      udział prezesa w corocznym diecezjalnym spotkaniu prezesów oddziałów

14 marzec       do AK przystąpiła Alicja Gucwa

marzec            członek AK Jan Skalniak podejmuje posługę kościelnego w parafii

18 kwiecień     Wielki Piątek pielgrzymka do Kalwarii

Wielkanoc       AK wydała 5 numer Biuletynu Parafialnego

22-30 kwietnia           udział dwóch osób z parafii w I Krajowej Pielgrzymce AK do Rzymu

17 maja           zorganizowaliśmy I Parafialny Turniej Tenisa Stołowego. Otrzymaliśmy dofinansowanie turnieju od Burmistrza Krynicy Emila Bodzionego. Udział wzięło ok. 100 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjum oraz jedna grupa dla dorosłych.

Czerwiec         udział w przygotowaniach i nabożeństwie pogrzebowym byłego proboszcza ks. prałata Władysława Podrazy

6 lipca             wspólnie z SRK organizacja I Festynu Parafialnego , który odbył się na krynickim deptaku. Festyn miał na celu zintegrowanie parafian oraz zgromadzenie środków finansowych na budowę nowego kościoła.

                        Podczas festynu na uroczystym obiedzie w hotelu „Eris” przy ul Czarny Potok ks. Proboszcz Eugeniusz Szymczak powołał nowy zespół redakcyjny Biuletynu Parafialnego. Redaktorem naczelnym pozostał Piotr Szyszka. Parafia została głównym wydawcą pisma i dofinansowuje jego druk. AK obok udziału w redagowaniu podjęła się szerszej dystrybucji Biuletynu Parafialnego.

11 lipiec          czynny udział w przygotowaniu i uroczystościach wmurowania Kamienia węgielnego przez Biskupa Wiktora Skorca pod budowę nowego kościoła

wrzesień         organizacja i sfinansowanie pielgrzymki do Szczepanowa dla młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

wrzesień         ukazał się kolejny 6 numer Biuletynu Parafialnego

21 września     udział członków AK w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła przy ul. Czarny Potok

29 września    zarejestrowano czasopismo Biuletyn Parafialny w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu

13 października          Biuletyn Parafialny otrzymał międzynarodowy numer ISSN

grudzień          ukazał się kolejny 7 numer Biuletynu Parafialnego

W tym roku oddział liczył 17 członków AK

 

2004

10 stycznia      VII spotkanie opłatkowe dla seniorów

24 stycznia      udział prezesa w corocznym diecezjalnym spotkaniu prezesów oddziałów

marzec            ukazał się 8 numer Biuletynu Parafialnego, redakcja oraz AK ogłosiła konkurs na nową nazwę gazety, AK przygotuje nagrody dla uczestników konkursu.

9 kwiecień       Wielki Piątek pielgrzymka do Kalwarii, wyjazd ok. 1:00 w nocy

29 maja           zorganizowaliśmy II Parafialny Turniej Tenisa Stołowego

5 czerwca        udział 3 osobowej delegacji: Piotr Szyszka, Lucyna Gwiżdż, Ewa Gucwa w I Diecezjalnym Kongresie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej

Czerwiec         przygotowanie ołtarza na Boże Ciało

11-12 czerwca            odbył się Krynicki Festyn Kultur Europejskich w którego organizacji AK brała czynny udział. Była to jakby druga edycja zeszłorocznego festynu parafialnego. Festyn odbył się na deptaku. Program był bogatszy niż ubiegłoroczny.

27 czerwiec     odpust parafialny – ukazał się 9 numer Biuletynu Parafialnego.

16 września     prowadzenie nabożeństwa różańcowego w radiu RDN

Wrzesień         koniec kadencji – wybory nowego zarządu oddziału na 3-letnią kadencję

Zarząd:

Piotr Szyszka                 prezes

Jan Skalniak                   wiceprezes

Ewa Gucwa                  wiceprezes

Leokadia Bober             skarbnik

Krystyna Leżuch            sekretarz

Zofia Kostrzewa             członek

Alicja Gucwa                 członek

 

październik     prowadzenie nabożeństwa różańcowego w kościele parafialnym

16-17 października     organizacja i udział w pielgrzymce parafialnej Jasna Góra-Licheń-Łagiewniki,

Listopad          udział delegacji naszego oddziału w diecezjalnych obchodach patronalnego święta AK w dniu Chrystusa Króla – Msza św. w Katedrze Tarnowskiej pod przewodnictwem Biskupa

Listopad/grudzień      dwóch członków AK Piotr Szyszka i Mieczysław Furca biorą udział w 6 tygodniowym kursie dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, po ukończeniu którego otrzymują od biskupa Wiktora Skworca misje pełnienia posługi Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Św.

Grudzień         Boże Narodzenie – ukazał się 10 numer BP – nie rozstrzygnięto konkursu na tytuł gazety, Akcja Katolicka nagrodziła 2 osoby.

 

2005

15 stycznia      VIII spotkanie opłatkowe dla seniorów

styczeń            udział prezesa w corocznym diecezjalnym spotkaniu prezesów oddziałów

25 marca         Wielki Piątek pielgrzymka do Kalwarii wyjazd ok. 1:00 w nocy

Wielkanoc       ukazał się 11 numer Biuletynu Parafialnego jednak pod innym tytułem „Kromka Chleba – Biuletyn Parafialny”– nawiązano do gazety wydawanej w parafii w latach poprzednich przez KSM i ks. Piotra Boracę, jako kontynuację tamtych numerów – był to łącznie 37 numer gazety parafialnej oraz VII rok wydawania.

Maj/czerwiec Wspólnie z Krynickim Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych – Klub Twórczy Galeria „Pod Kasztanem” zorganizowano krynicką edycję diecezjalnego konkursu plastyczno-fotograficznego Akcji Katolickiej pt. „Krzyże i kapliczki przydrożne w diecezji tarnowskiej”. Krynicką edycję nazwaliśmy „Perełki naszej parafii, naszego miasta”. Do konkursu zakwalifikowano 82 prace. W czerwcu w pijalni „Mieczysław” Starego Domu Zdrojowego została otwarta wystawa pokonkursowa pt. Perełki architektury sakralnej Gminy Krynica-Zdrój. Wystawę otworzyli prezes AK Piotr Szyszka oraz prezes Klubu Twórczego TPSP Grażyna Petryszak. Laureatom i uczestnikom konkursu nagrody wręczyli burmistrz Krynicy-Zdroju Emil Bodziony oraz członek zarządu diecezjalnego AK Adam Mazur. Wszystkie prace zostały przekazane do Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Czerwiec         Boże Ciało –przygotowanie 1 ołtarza

Czerwiec         z okazji odpustu parafialnego ukazał się 38 numer Kromki Chleba (13 BP)

20 listopada    podczas święta AK w uroczystość Chrystusa Króla w Tarnowie zostały ogłoszone wyniki diecezjalnej edycji konkursu „Krzyże i kapliczki przydrożne w diecezji tarnowskiej” oraz rozdane nagrody. Komisja konkursowa pod przewodnictwem artysty rzeźbiarza dr. hab. Jacka Kucaby przyznała aż trzy (najwięcej) I nagrody dla uczestników krynickiej edycji. Otrzymali je w kategorii fotografia – Renata Szyszka za pracę „Kapliczka leśna”, malarstwo 3-6 lat Dominika Wall, oraz malarstwo powyżej 19 lat – Barbara Cichy za pracę „Kapliczka św. Nepomucena”, która w nagrodę wzięła udział w wycieczce do Brukseli do siedziby Parlamentu Europejskiego.

Grudzień         Boże Narodzenie – ukazał się 39 numer „Kromki Chleba” (14 BP)

 

2006

14 stycznia      IX spotkanie opłatkowe dla seniorów

14 kwiecień     Wielki Piątek pielgrzymka do Kalwarii wyjazd ok. 1:00 w nocy

28 maja           zorganizowaliśmy parafialna pielgrzymkę do Krakowa na spotkanie z Ojcem św. Benedyktem XVI. Udział wzięło w pielgrzymce 60 osób, w tym trzech kapłanów.

Czerwiec         Boże Ciało –przygotowanie ołtarza

Czerwiec         odpust parafialny – ukazał się 40 numer „Kromki Chleba” (15 BP)

Grudzień         Boże Narodzenie – ukazał się 41 numer „Kromki Chleba”

 

2007

styczeń            do AK przystąpiła Bogumiła Stadnik

13 stycznia      X jubileuszowe spotkanie opłatkowe dla seniorów – na to spotkanie zaproszono wszystkich ok. 30 darczyńców, którzy przez 10 ostatnich lat wspierali to dzieło. Wszystkim ofiarodawcom przygotowano i wręczono okolicznościowe dyplomy z podziękowaniem.

6 kwiecień       Wielki Piątek pielgrzymka do Kalwarii wyjazd ok. 1:00 w nocy

3 maja             przedstawiciele AK pojechali do Tarnowa poprowadzić Nabożeństwo Różańcowe w radiu RDN

Czerwiec         Boże Ciało –przygotowanie 1 ołtarza

 

 

W dniu 7 października 2007 oddział Akcji Katolickiej przy parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju obchodził jubileusz 10-lecia swej działalności. Uroczystą Mszę św. o godz. 12:15 celebrował ks. proboszcz Eugeniusz Szymczak oraz ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk, asystent diecezjalny AK, który wygłosił również homilie.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście m.in. Wacław Prażuch, prezes Diecezjalnego Instytutu AK, Emil Bodziony Burmistrz Krynicy-Zdroju, Adam Mazur, radny powiatowy, członek zarządu diecezjalnego AK, prezes AK w Muszynie, prezesi parafialnych oddziałów z dekanatu krynickiego oraz przedstawiciele krynickich stowarzyszeń i instytucji współpracujących z oddziałem AK.